Miło nam poinformować, że Amelia Łątka i Gabriela Deput  - uczennice klasy 2 „c” LO – zostały nagrodzone w konkursie literackim „Nasz gród i jego mieszkańcy”. Konkurs zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna z związku z 625. rocznicą nadania praw miejskich Przeworskowi.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce zajęła Amelia Łątka – opiekun p. Alicja Domka
III miejsce zajęła Gabriela Deput – opiekun p. Monika Czech.
 Nagrodę za pierwsze miejsce ufundował Pan dr Leszek Kisiel – Burmistrz Miasta Przeworska, za kolejne miejsca organizator konkursu. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 11 maja 2018 roku o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliana Przybosia w Przeworsku.
Serdecznie gratulujemy naszym wychowankom polotu, nieograniczonej wyobraźni, kreatywności  i fantazji. Brawo!
Życzymy kolejnych sukcesów na niwie literackiej.
 

W piątek, 27 kwietnia 2018r. młodzież naszej szkoły pożegnała uczniów klas maturalnych. Tradycyjnie,  uroczystość ta rozpoczęła się Mszą Św. w  Bazylice Kolegiackiej p.w. Ducha Świętego, a następnie dalsza część pożegnalnego spotkania odbyła się w liceum. W tym dniu uczniowie klas trzecich otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, nagrody i dyplomy.///Po części oficjalnej, w atmosferze beztroskiej radości, nastąpiło wręczenie Władysławów 2018. Maturzyści z pewnością zapamiętają słowa, które skierowali do nich młodsi koledzy i przyjaciele: Minęły trzy lata, odkąd wstąpiliście w mury tej szkoły, trzy lata, podczas których stawaliście się dojrzalsi, starsi. Tu przeżywaliście pierwsze sukcesy i  gorycz pierwszych porażek.  Tutaj zawiązały się przyjaźnie,  pielęgnowane jak najpiękniejszy kwiat. Tu przeżywaliście chwile, które na długo pozostaną w Waszej pamięci. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzone w naszej szkole lata. Żegnamy Was i życzymy powodzenia!

Dnia 27 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia związana z rocznicą  uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.  Kontynuujemy tradycję, która jest wpisana i głęboko zakorzeniona w naszej historii. W przemówieniu skierowanym do młodzieży Pan Dyrektor Piotr Kuc podkreślił, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) ustawą regulującą zakres działania władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywatelskie. Program artystyczny przygotowany przez uczniów ukazał dążenia niepodległościowe narodu oraz siłę  polskiego patriotyzmu w walce o wolność naszej Ojczyzny.

 

W środę 18 kwietnia ze łzami żalu i wzruszenia pożegnaliśmy naszych Przyjaciół z Sardynii. Przez tydzień byli Gośćmi w naszych domach, rodzinach, w naszej szkole i mieście.
Cóż to był za tydzień! Z dnia na dzień poznawaliśmy się coraz lepiej, rozumieliśmy nasze odmienne kultury, stawaliśmy się sobie coraz bliżsi. We wzajemnych kontaktach i rozmowach nikt już nie myślał o ponad dwóch tysiącach kilometrów między Przeworskiem i Oristano. Sardynia stała się nam, Polakom, bardzo bliska. Sardyńczycy też pokochali Polskę.
Pełen wrażeń tydzień, od 11 do 18 kwietnia 2018, obfitował w wydarzenia, które miały nauczyć nas wzajemnego porozumiewania się ponad podziałami kulturowymi, ekonomicznymi i politycznymi, a także przybliżyć Sardyńczykom naszą historię, kulturę i codzienne życie.
Uczniowie z Sardynii gościli przez tydzień w domach naszych uczniów, dzięki czemu mogli posmakować lokalnych potraw, poznać życie i więzi rodzinne w polskich rodzinach oraz doświadczyć wspaniałej serdeczności i gościnności, z której Polacy słyną. Wszyscy wzięli udział w warsztatach kulturowych ‘All different, all the same – how people from different cultures communicate’ oraz językowych ‘Improving your English – games, quizes and more’ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Poznanie lokalnej historii i kultury rozpoczęło się od spaceru po Przeworsku i odwiedzenia Muzeum, Bazyliki , Ratusza i Kopca Tatarskiego. W kolejnych dniach Goście zobaczyli Trasę Podziemną w Rzeszowie, Zamek i Muzeum Powozów w Łańcucie oraz Muzeum Rodziny Ulmów w Markowej. Z kolei wycieczka do Kopalni Soli w Bochni oraz spacer Traktem Królewskim w Krakowie były wspaniałą atrakcją i lekcją naszej bogatej, narodowej historii.
Zajęcia integracyjne i rywalizacja w konkursie wiedzy o Polsce i Sardynii, a także w rozgrywkach sportowych na kręgielni i na szkolnej sali gimnastycznej pokazały, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni w walce o zwycięskie trofeum.
Po takim tygodniu nikogo nie dziwiły łzy rozstania, wzajemne zaproszenia na lato i zapewnienia o spotkaniach wirtualnych. Bowiem wymiana młodzieży to nie tylko dwa tygodnie spędzone w rodzinach na Sardynii i w Polsce. To nowe doświadczenie zdobyte podczas podróży i pobytu w innym kraju. To otwartość na inne kultury. To wiedza, której nigdy za wiele. To wreszcie szczere przyjaźnie, które zaczęły się na czacie od prostego How are you?  i mogą trwać nadal …

View the embedded image gallery online at:
http://www.loprzeworsk.pl/index.php/pl/#sigFreeIdefdf21205e

W dniu 13 kwietnia 2018r. Kamila Kolano i Amelia Łątka z klasy 2c oraz Dorota Horodecka z klasy 1c reprezentowały naszą szkołę  w etapie regionalnym Ogólnopolskiego Konkursu „Turbolandeskunde  - Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego”, który odbył się w II LO w Przemyślu. W konkursie uczestniczyło łącznie 10 trzyosobowych drużyn  z różnych szkół w regionie. Drużyny odpowiadały na pytania w języku polskim i języku niemieckim, były to zadania zamknięte i otwarte dotyczące  m. in. podstawowych informacji o Niemczech, geografii, gospodarki, historia, kultury, sportu, znanych osobistości, jedzenia i picia. Cały konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Nasza drużyna godnie reprezentowała szkołę i po dogrywce, w której dziewczyny uległy tylko jednym punktem, zajęła ostatecznie II miejsce. Jest to ogromny sukces, gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłym roku.,

View the embedded image gallery online at:
http://www.loprzeworsk.pl/index.php/pl/#sigFreeId0b47c2175f