„Piękno języka ojczystego” to nazwa szkolnego konkursu recytatorskiego, który został przeprowadzony w ramach wielu  - zrealizowanych przez naszą placówkę -  inicjatyw,  związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.  To wyjątkowy jubileusz, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.
Konkurs odbył się 19 października 2018 r. w szkolnej bibliotece. Przystąpiło do niego dziewięciu uczniów: Julia Gołda, Julia Janas, Zuzanna Jarosz, Łukasz Kwolek, Patrycja Mołoń, Aurelia Preisner, Łukasz Ruchała, Gabriela Sas i Martyna Szczepańska.
Jury w składzie: p. Barbara Bożek  - nauczyciel polonista, p. Alicja Domka -  nauczyciel polonista i p. Elżbieta Olszyńska – nauczyciel bibliotekarz, po wysłuchaniu wszystkich recytacji, nagrodziło i wyróżniło następujących uczestników:

I miejsce: Martyna Szczepańska – kl. 2 „a”,
II miejsce ex aequo: Julia Janas – kl. 1 „d” i Zuzanna Jarosz – kl. 2 „c”,
III miejsce: Patrycja Mołoń – kl. 3 „c”,
wyróżnienia:  Julia Gołda – kl. 1 „c” i Łukasz Ruchała – kl. 1 „c”.

Dyplomy oraz nagrody zostaną uroczyście wręczone uczniom podczas szkolnej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu: wzorowej postawy, dbałości o piękno języka ojczystego, ekspresji i wrażliwości, a przede wszystkim odwagi, by zmierzyć się z innymi zawodnikami w szrankach turnieju poetyckiego. Brawo!

red. Komisja konkursowa

 

Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego

ŁUKASZ WARCHOŁ - kl. 2a

„Wszystko, co wielkie, jest wielkie przez serce”
C.K. Norwid
 

Tegoroczną uroczystość Dnia Edukacji Narodowej świętowaliśmy pod hasłem: „Dzień to piękny i potrzebny”.  
Akademia rozpoczęła się od ceremoniału szkoły, który przeprowadził pan Krzysztof Mirkiewicz. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego Polski głos zabrał pan Piotr Kuc - dyrektor szkoły, który na zakończenie wystąpienia wręczył nauczycielom nagrody za osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze.
Miło było nam gościć pana Jana Pieniążka – członka Zarządu Starostwa Powiatowego, który zawsze chętnie powraca w mury naszego liceum, gdyż  - jak podkreślił w słowie skierowanym do zebranych – jest to jego szkoła i darzy ją ogromnym sentymentem oraz szacunkiem. Nasz gość podziękował także nauczycielom za wszystkie działania ukierunkowane na uczniów.
Bardzo sympatycznym upominkiem dla grona pedagogicznego był ogromny kosz pełen przepysznych słodkości ofiarowany przez Radę Rodziców.
Młodzież podziękowała  kadrze profesorskiej za poświęcenie, czas i cierpliwość, za cały ogrom przekazywanej wiedzy, pomocne dłonie i za gorące serca. Wyraziła wdzięczność za trud włożony w wychowanie, za dar nauki i cierpliwe, wspaniałe przewodnictwo na trudnej drodze zdobywania wiedzy.
Koleżankom i kolegom uczniowie życzyli radości z odkrywania wiedzy, satysfakcji z osiąganych wyników, zapału do poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania i opartych na wzajemnym poszanowaniu relacji nauczyciel – uczeń.
Po wręczeniu kwiatów  nastąpiło przekazanie władz nowemu Samorządowi Uczniowskiemu. Zanim jednak je zaprezentowano, społeczność szkolna podziękowała ustępującemu przewodniczącemu Karolowi Obłozie za wzorowe sprawowanie tej funkcji.
W wyniku wspomnianych wyborów  przewodniczącym samorządu został Łukasz Warchoł, zastępcą  Anna Jarosz, a  drugim zastępcą Gabriela Maziarz.
 W minionym roku szkolnym, w trakcie Dnia Otwartego, przeprowadzony został wśród gimnazjalistów konkurs wiedzy o Jagiellonce. Podczas akademii wylosowano wśród pierwszoklasistów nagrody, które zdobyli: Patryk Kojder i Magdalena Kowal.
W programie artystycznym przypomniano m.in. jedną ze scen powieści „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego.
Bardzo przyjemnym i wzruszającym momentem była prezentacja z cyklu wspomnień: „Tacy byliśmy, tacy jesteśmy”. Zebrani obejrzeli w nieznanej im dotąd odsłonie sylwetki nauczycieli przeworskiej Jagiellonki.
Opiekunki Samorządu Uczniowskiego: p. Monika Czech i p. Alicja Domka, odpowiedzialne za przygotowanie uroczystości,  serdecznie dziękują wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do przygotowania tej miłej imprezy.
Podziękowania składamy dla nauczycieli:
p. Honoraty Dyrkacz za przygotowanie wspomnianej wyżej prezentacji,
p. Małgorzaty Flak za piękne dekoracje,
p. Krzysztofa Mirkiewicza za przeprowadzenie ceremoniału szkoły,
p. Mariusza Cieślińskiego za opiekę techniczną,
p. Joanny Kozak za dokumentację fotograficzną wydarzenia,
p. Elżbiety Olszyńskiej za dekorację holu szkoły oraz za wsparcie graficzne,

oraz dla uczniów:
Aleksandry Bielówki i Kacpra Majewskiego za prowadzenie akademii,
Jakuba Stańczyka i Radosława Supersona za obsługę sprzętu technicznego,
Aleksandry Wajdy i Gabrieli Obłozy za przepiękne wykonanie piosenek,
Marii Łańskiej, Emilii Półtorak, Macieja Ficka, Huberta Krzana, Mateusza Żygadło, Miłosza Koniecznego, Michała Grzegorzewskiego za wystąpienie w scence,
Karola Obłozy, Martyny Fołty, Weroniki Motyki,  Michała Łani, Patrycji Hanejko za pomoc organizacyjną.

W dniu 9 października , chcąc poznać bliżej pracę dziennikarza, klasa 2 „c” o profilu prawniczo-medialnym, wybrała się na wycieczkę do Radia Rzeszów . Naszym przewodnikiem był Pan Maciej Gnatowski, kierownik redakcji muzycznej, który pokazał nam „od kuchni” nagrywanie audycji, techniczne zaplecze radiowego studia nagrań, salę koncertowo-widowiskową i codzienne przygotowanie się dziennikarzy do wywiadów. Mieliśmy okazję zadebiutować na antenie w nagraniu słuchowiska pt. „Zemsta” Aleksandra Fredry. Pan reżyser obiecał, że wspomni o nas w informacjach o obsadzie. Dzięki wizycie w radiu niektórzy z nas zapragnęli poszerzać swoją wiedzę na temat mediów.
Kolejnym punktem naszej wycieczki były rzeszowskie podziemia. W towarzystwie Pana przewodnika na chwilę cofnęliśmy się czasie i spacerując trasą poziemną odtwarzaliśmy w myślach wygląd przedwojennego miasta.
Wyjazd był dla nas ciekawą odskocznią od codziennych szkolnych zajęć. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie uda nam się zorganizować kolejny.
Opiekunami wycieczki były  Panie  Barbara Bożek,  Małgorzata Jakubowska oraz Elżbieta Olszyńska.

View the embedded image gallery online at:
http://loprzeworsk.pl/index.php/pl/#sigFreeId587d944d80

W związku z rozstrzygnięciem konkursu powiatowego pn.: „Miejsce Powiatu Przeworskiego w kraju i w Europie na przestrzeni dziejów” 10 października br. o godzinie 10.00 w dużej sali narad Starostwa Powiatowego w Przeworsku nastąpiło uroczyste rozdanie nagród.
Konkurs wpisuje się w szereg innych inicjatyw związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasi uczniowie w kategorii prace literacko – albumowe zdobyli miejsca na podium:

I miejsce – Kacper Szumierz kl. II a – opiekun p. Joanna Komenda
II miejsce – Patrycja Hanejko kl. III c – opiekun p. Alicja Domka
III miejsce – Patrycja Mołoń – opiekun p. Alicja Domka.

Informujemy także, że Magdalena Nawojska – obecnie uczennica klasy I c, zdobyła I miejsce w kategorii prace plastyczne. Magdalena, wysyłając pracę konkursową, była uczennicą gimnazjum w Kańczudze i jest to sukces jej oraz nauczyciela prowadzącego z tamtej szkoły, niemniej jednak cieszymy się, że mamy tak uzdolnioną plastycznie wychowankę.


Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!