TYDZIEŃ WŁOSKI W PRZEWORSKU

czyli ZDERZENIE KULTUR


W roku szkolnym 2018/19 uczniowie naszej szkoły uczestniczą w kolejnym projekcie wymiany młodzieży, tym razem ze szkołą Istituto Superiore Istruzione Secondaria ‘Enrico De Nicola’ w Neapolu, na południu Półwyspu Apenińskiego. Tytuł projektu ‘Experiencing a culture clash’ sugeruje, że jego celem jest poznanie i doświadczenie różnic kulturowych, a językiem porozumienia jest język angielski.  Inicjatorem i koordynatorem projektu jest Pani Marta Inglot, która, we współpracy z Panią Anną Bąk, kieruje zadaniami w liceum w Przeworsku, natomiast Pani Mariarosaria Savino koordynuje działania w Neapolu.
 W  dniach od 28 stycznia do 4 lutego 2019, nasze liceum było Gospodarzem pierwszego spotkania projektowego. Wizyta Włochów w Przeworsku celowo zaplanowana została na okres zimowy, bowiem nasi partnerzy z Neapolu rzadko mają okazję zobaczyć śnieg czy poczuć mroźne powietrze. Uczniowie włoscy, zakwaterowani w polskich rodzinach, poznali rodzime zwyczaje, słynną polską gościnność i z pewnością zapamiętają też tradycyjne polskie potrawy -pierogi, bigos, gołąbki  czy schabowy z kapustą, smaki, których u siebie nie znają. Wizyta 25-osobowej grupy młodzieży włoskiej nie mogła też być niezauważona w szkole czy mieście, bowiem Włosi, szczególnie z południa, wyróżniają się ciemną karnacją, słyną z bardzo głośnej mowy i ekspresyjnej gestykulacji.
 Tydzień Włoski w Przeworsku obfitował w wiele wydarzeń. Oficjalne powitanie Gości z Włoch odbyło się w budynku Starostwa Powiatowego, z udziałem Pana Wicestarosty Jerzego Mazura oraz Pana Dyrektora Piotra Kuca. Społeczność szkolna natomiast powitała Włochów podczas zabawy karnawałowej, gdzie nie zabrakło włoskich przebojów. Wycieczki, które zawsze są stałym punktem programu wymiany, miały na celu ukazanie piękna architektury i krajobrazu oraz bogatej, czasami trudnej i smutnej, historii Polski. Zabraliśmy naszych Gości do Łańcuta, Rzeszowa, Krakowa i Kopalni Soli w Bochni. Te miejsca zawsze urzekają zagranicznych turystów, i tak też było tym razem. Ale punktem kulminacyjnym projektu były warsztaty kulturowe, pracowicie przygotowane przez naszą młodzież. Na tematycznych stoiskach w budynku szkolnym, uczniowie przedstawili przeworską i  regionalną kulturę, a każda prezentacja kończyła się quizem z nagrodami. Poziom przygotowania tego punktu programu szczerze zachwycił włoskich nauczycieli i uczniów.
Uroczyste pożegnanie przygotowane zostało przez Rodziców, którzy suto zastawili stoły własnymi wyrobami. Padło też wiele słów podziękowania w stronę nauczycieli - organizatorów projektu oraz pochwały dla  uczniów włoskich, których przez tydzień gościli w swoich domach. Dla Rodziców to też było zderzenie z inną kulturą i nowe doświadczenie, które długo będą wspominać.
Zakończył się pełen emocji i wzruszeń Tydzień Włoski w Przeworsku. Tęsknimy za naszymi przyjaciółmi i niecierpliwie wyczekujemy wyjazdu do Neapolu. To będzie kolejny tydzień jakże innej kultury, klimatu i smaków. Przygoda czeka!


Marta Inglot – koordynator projektu wymiany młodzieży

View the embedded image gallery online at:
http://www.loprzeworsk.pl/index.php/pl/#sigFreeIdcbef8272bd

W dniach 05 luty i 06 luty 2019 r. odbył się międzyklasowy turniej piłki siatkowej. Do turnieju zgłosiło się 6 zespołów męskich i 7 zespołów żeńskich, łącznie w turnieju wzięło udział 91 uczniów. Turniej został przeprowadzony systemem pucharowym w rywalizacji dziewcząt i mieszanym u chłopców w sumie rozegrano 19 meczy.
Rywalizacja zakończyła się następująco:

Tabele rozgrywek:

05.02.2019 r . - MISTRZOSTWA DZIEWCZĄT

MIEJSCE I KLASA 1A,B
TYTUŁ MISTRZA SZKOŁY W PIŁCE SIATKOWEJ

 

Skład drużyny:
1.    Maria Sala
2.    Maryla Balawender
3.    Zuzanna Hołub
4.    Sylwia Krzanowska
5.    Agnieszka Leśnicka
6.    Wiktoria Tarnawska
7.    Patrycja Rojek

 

 

MIEJSCE II KLASA 2D

Składy drużyn:
1.    Justyna Petry
2.    Katarzyna Kojder
3.    Gabriela Mucha
4.    Katarzyna Stecko
5.    Joanna Pleśniak
6.    Jadwiga Stecko
7.    Gabriela Malach

 

 

 

 

MIEJSCE III KLASA 3B

Składy drużyn:
1.    Weronika Motyka
2.    Magdalena Kowalczyk
3.    Paulina Obłoza
4.    Walentyna Osmyk
5.    Ewelina Superson
6.    Justyna Dyrkacz
7.    Gabriela Fąfera

 

 

 

MIEJSCE IV KLASA 3D

Składy drużyn:
1.    Dagmara Powroźnik
2.    Aleksandra Lasek
3.    Sylwia Kozak
4.    Emilia Skiba
5.    Martyna Klepacz
6.    Katarzyna Siuśta
7.    Paulina Kaniuch

 

 

06.02.2019 r. - MISTRZOSTWA CHŁOPCÓW 

MIEJSCE I KLASA 3A
TYTUŁ MISTRZA SZKOŁY W PIŁCE SIATKOWEJ

 

 

Składy drużyn:
1.    Marcin Mikuła
2.    Bartosz Balawender
3.    Filip Wójtowicz
4.    Jakub Borowiec
5.    Bartosz Szlachta
6.    Karol Huba
7.    Sylwester Trojnar

 

 

MIEJSCE II KLASA 3 B,C,D

Składy drużyn:
1.    Kacper Chomik
2.    Wojciech Wawryszko
3.    Karol Obłoza
4.    Jakub Bogacz
5.    Jakub Baryła
6.    Kacper Majewski
7.    Jakub Słowik

 

 

 

MIEJSCE III KLASA 2 A,D

Składy drużyn:
1.    Damian Zięba
2.    Paweł Gondek
3.    Krystian Basiak
4.    Karol Dyrkacz
5.    Sławek Pilek
6.    Paweł Jaśkowiec
7.    Michał Kulpa
8.    Jakub Surmiak

 

MIEJSCE IV KLASA 2,B,C

Składy drużyn:
1.    Kacper Kolasa
2.    Michał Winiarz
3.    Szymon Gaj
4.    Maciek Piróg
5.    Jakub Telega
6.    Bartosz Lubas
7.    Mikołaj Romankiewicz

 

 

 

W dniu 31.01.2019 r. w hali sportowej ZSZ w Przeworsku, odbyła  się Powiatowa Licealiada w piłce nożnej chłopców szkół ponadgimnazjalnych.
Drużyna chłopców naszej szkoły zajęła III miejsce.
Wyniki meczy :
ZSOiZ Przeworsk – ZS Zarzecze – 6:0
ZSOiZ Przeworsk – ZS Sieniawa – 3:4
ZSOiZ Przeworsk – ZSZ Przeworsk – 0:0
Drużynę chłopców w roku szkolnym 2018/2019 reprezentowali:
1.    J. Baryła
2.    J. Bogacz
3.    G. Cichy
4.    A. Komenda
5.    B. Lubas
6.    K. Majewski
7.    K. Najsarek
8.    S. Pilek
9.    M. Piróg
10.    J. Surmiak

Opiekun drużyny -  Krzysztof Mirkiewicz

 

W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzień ten ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych  na 27 stycznia , w rocznicę  wyzwolenia obozu w Auschwitz.
W poniedziałek 28 stycznia uczniowie naszej szkoły spotkali się na sali gimnastycznej, by na uroczystym apelu uczcić Ofiary Zagłady  orazprzypomnieć sobie o wielokulturowej przeszłości Przeworska,przywrócić  pamięć o tych, którzy żyli tu przez pokolenia.Pierwszym punktem programu był film „Zapomniane oblicze Przeworska”, w którym po przedwojennym mieście oprowadził nas pan Andrzej Świtalski, nakręcony przez  uczennice klasy 2c pod opieką p. Joanny Kozak. Następnie zobaczyliśmy montaż słowno – muzyczny „Kamyki naszej pamięci”, przygotowany pod kierunkiem p. Barbary Bożek i p. Małgorzaty Jakubowskiej. Wprowadził on zgromadzonych w atmosferę zadumy i powagi.
W dniu 30 stycznia odbyły się miejskie obchody Dnia Pamięci, będące częścią XI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięcio Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Nasza szkoła była ich współorganizatorem. Na początek klasa 2c pod opieką p. M. Jakubowskiej udała się pod pamiątkową tablicę przy ul. 11 listopada, by uczcić pamięć pomordowanych przeworskich Żydów.  Następnie w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku, uczniowie klasy 2c i 1c wzięli udział w spotkaniu „Siła przetrwania”. Na początek głos zabrała urodzona w Przeworsku, ocalona z Holokaustu JudithElkin. Następnym punktem programu była prelekcja Anny Dawidowicz-Trząsalskiej - Tradycja. To dzięki niej przetrwał naród żydowski. „O micwie, szabacie i Świętej Księdze słów kilka”. Po wykładzie dwaj aktorzy „Teatruu Julka”, przeczytali wybrane fragmenty wywiadu z Adolfem Eichmannem. Na koniec spotkania, towarzyszący pani JudithElkin chasyd z Dynowa Zbigniew Józef Tobiesiewicz przybliżył krótko istotę judaizmu.  Szczegółową relację można znaleźć na stronie biblioteki: http://biblioteka.przeworsk.um.gov.pl/?q=node/751

View the embedded image gallery online at:
http://www.loprzeworsk.pl/index.php/pl/#sigFreeId8567003e43