W dniach 13 – 20 lutego 2018, grupa 15 licealistów pod opieką Pani Moniki Czech i Pani Marty Inglot przebywała w Oristano, malowniczym miasteczku położonym na zachodnim wybrzeżu Sardynii. Wyjazd i tygodniowy pobyt na włoskiej wyspie śródziemnomorskiej to pierwsza część projektu wymiany między szkołami: Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku oraz  Istituto Magistrale Statale ‘Bernadetto Croce’ w Oristano. Koordynatorami projektu wymiany są: Pani Margaret Platt ze strony włoskiej oraz Pani Marta Inglot z naszego liceum. Tytuł projektu ‘Poland-Sardinia – not as far as you think’ wskazuje na pewne podobieństwa w naszych kulturach, ale uczniowie odkrywają też wiele różnic.

Program pobytu na Sardynii obfitował w wycieczki kulturoznawcze do fascynujących miejsc w prowincji Oristano. Odwiedziliśmy Nuraghe Losa – jedną z największych pozostałości okresu przedpunickiego. Ogromna wieża obronna z kamieni poukładanych na sobie bez żadnego spoiwa robi wrażenie, szczególnie gdy uświadominy sobie że zbudowano ją w XV wieku p.n.e. Kolejny kompleks nuraghiczny w Santa Cristina składa się ze świątyni i studni - obudowanego świętego źródła z XI wieku p.n.e. Każdy mógł wejść schodami w dół aż do lustra wody i poczuć magię tego miejsca. Z kolei starożytne miasto w Tharros odkryte w ubiegłym stuleciu podczas wykopalisk archeologicznych, zachwyca widowiskowym położeniem tuż nad brzegiem morza na półwyspie Sinis. Ciekawym doświadczeniem była również wycieczka do stolicy Sardynii - Cagliari. Miasto położone na południu wyspy, zostało założone w VI w. p.n.e., czyli  jeszcze przed założeniem Rzymu, a z uwagi na swoją lokalizację, było łakomym kąskiem dla kartagińskich czy rzymskich najeźdźców.

Wiele jeszcze atrakcji można by opisywać. Ważne jest, że poznaliśmy inną kulturę, tę zakorzenioną w  historii, a także tę codzienną. Uczniowie zakwaterowani w rodzinach potrafili się świetnie porozumieć i dostosować do nieco innych zwyczajów. Z pewnością pomogły w tym wrodzona otwartość i gościnność Włochów, a właściwie Sardyńczyków, bo tak o sobie mówią.
W kwietniu będziemy gościć w Przeworsku grupę uczniów oraz nauczycieli ze szkoły partnerskiej w Oristano. Mamy nadzieję, że program pobytu oraz nasza tradycyjna polska gościnność pozostawi na Gościach równie niezapomniane wrażenia.

W związku ze zbliżającym się kiermaszem wielkanocnym, z którego dochód przekażemy jak zwykle na cele charytatywne, wolontariusze spotkali się 31 stycznia, w pierwszym tygodniu ferii, aby przygotować ozdoby wielkanocne i kartki świąteczne.
Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom za pomoc – szczególnie tym najmłodszym, którzy dopiero za parę lat zasilą oficjalnie nasze szeregi Ewie (6 l.). Martynce (8 l.), Natalce (10 l.) i Basi (12 l.) dziękujemy także Kasi z 3c, Paulinie  i Kubie z 3d oraz zaangażowanym w przygotowanie ozdób nauczycielom pani Elżbiecie Olszyńskiej i pani Ewie Żak.
Wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas  serdecznie dziękujemy.
Osoby, które chciałyby przygotować  ozdoby, wypieki, kartki, palmy prosimy o kontakt z opiekunami Szkolnej Grupy Wolontariuszy.

View the embedded image gallery online at:
http://loprzeworsk.pl/index.php/pl/#sigFreeIdbf62551b08

Wiatr, śnieg czy ferie nie są w stanie powstrzymać wolontariuszy PCK HDK. My działamy pomimo czasu wolnego, ponieważ nasza wewnętrzna chęć udzielania pomocy, chęć działania, nie bierze wolnego. Uczniowie z różnych klas, politechnicznej, pedagogicznej i humanistycznej, z klas od pierwszej do maturalnej, wraz z opiekunką klubu, panią Agnieszką Lechowicz oraz pracownikami Rejonowego Oddziału PCK  w dniu 1 lutego ramię w ramię  przez kilka godzin wydawali żywność potrzebującym z powiatu przeworskiego. Akcja odbywała się w ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej Polskiego Czerwonego Krzyża. Każda para rąk była cenna, przy okazji wyrabiając sobie mięśnie, nosząc puszki konserw, słoiki przetworów czy kilogramy cukru. Jak zwykle atmosfera była świetna, a w ramach przerwy mogliśmy doładować się gorącą fasolką po bretońsku. Nie było nas wiele (8 wolontariuszy) ze względu na okres ferii, jednak działaliśmy szybko i sprawnie, jak świetnie naoliwiona maszyna.

View the embedded image gallery online at:
http://loprzeworsk.pl/index.php/pl/#sigFreeIdc9e2ec4380

Pomimo ferii zimowych 30 stycznia 2018r. wolontariusze Szkolnego Klubu HDK PCK ,,Głos sera”, wraz z opiekunką panią Agnieszką Lechowicz wybrali się na koncert kolęd do niepełnosprawnych podopiecznych fundacji Wzrastanie. Było to dla nas niezwykłe doświadczenie. Zabraliśmy ze sobą dużo uśmiechu i empatii. Nie tylko włączaliśmy się w śpiew, ale także nauczyliśmy się, jak mimo wszystko cieszyć się w każdej chwili i robić to co kochamy. Usłyszeliśmy między innymi takie kolędy jak : „Cicha noc”, „Przybieżeli do Betlejem”, a także pastorałki: „Ostało nam się”. Pojawiły się także instrumenty : akordeon i keyboard. W akcji wzięło udział 12 wolontariuszy . Aktorka Anna Dymna powiedziała kiedyś, że osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec i zbliżyć się do niej, bo dopiero wtedy możemy zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka. Radość jaką sprawiliśmy podopiecznym fundacji była dla nas największą nagrodą za poświęcony czas.

Dnia 26 stycznia 2018 r. nasza młodzież pod opieką Joanny Kozak uczestniczyła w uroczystości „X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu” w Rzeszowie.
Pierwsza część  obchodów rozpoczęła się na cmentarzu żydowskim przy alei Rejtana. Pamięć zamordowanych Żydów uczczono psalmem odczytanym przez duchownych: żydowskiego i katolickiego oraz modlitwą za tych, którzy zginęli w Holocauście. Złożono również wieńce i  zapalono znicze pod pomnikiem pomordowanych.
Druga część uroczystości odbyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim. Prowadził ją dr hab. prof. UR Wacław Wierzbieniec. Wśród gości znajdowały się osoby reprezentujące kolejne pokolenia ocalonych z zagłady Holocaustu (Polski, Izraela, USA i innych krajów).
Po wykładzie Dobro mimo wszystko. Opieka  zdrowotna w getcie warszawskim i jej znaczenie dla relacji międzyludzkich wygłoszonym  przez dr Marię Ciesielską  (Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie), odbył się pokaz wybranych filmów o społeczności żydowskiej w Polsce zrealizowanych przez młodzież szkolną z Podkarpacia.
Wśród filmów znajdowała się miniatura przygotowana przez uczniów naszej szkoły (Olga Stącel, Karolina Świzdor, Paula Marszałek, Dorota Horodecka, Martyna Walanus oraz Maksymilian Lechowicz)  kl. 1c pod opieką nauczycieli M. Jakubowskiej oraz J. Kozak.
Nauczycielom oraz uczniom wręczone zostały nagrody oraz podziękowania za uczestnictwo w projekcie zrealizowanym w ramach „X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu”.
Swoimi wspomnieniami z uczestnikami tego spotkania podzielili się ocaleni z zagłady. Wśród nich była Pani Judith Elki urodzona w Przeworsku (obecnie zamieszkała w Miami), która dzięki pomocy dwóch Polaków, przeżyła wojnę wraz z rodziną. Jak wspomina, po przedostaniu się na tereny zajęte przez Związek Radziecki:

„(…) Wzięli nas do Uzbekistanu - do Samarkandy, ale tam Polski nigdy nie zapomniałam. Rodzice rozmawiali ze mną po polsku i mówili, żebym  pamiętała, że Polska to Twoja Ojczyzna, a Ty urodziłaś się w Przeworsku (…)”.

„(…) Dlatego przyjeżdżam tu od 13 lat dwa razy do roku - na „Marsz Żywych” i na „Dni Pamięci Ofiar Holocaustu”  (…).

Na koniec, po południu w rzeszowskim kościele Farnym odprawiono nabożeństwo połączone z odczytaniem nazwisk Polaków z Rzeszowszczyzny zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć wraz z nimi.

Facebook

Przydatne linki

LOSOWE FILMY