11 października 2019 r. społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Rangę uroczystości podkreślała obecność gości, wśród których znaleźli się m.in.: pan Bogusław Urban  starosta powiatu przeworskiego, ksiądz  prałat Stanisław Szałankiewicz, ksiądz dziekan Tadeusz Gramatyka oraz przedstawiciele rady rodziców wraz z przewodniczącą panią Barbarą Wiśniowską.
Spotkanie rozpoczął pan Krzysztof Dyrkacz – dyrektor szkoły, który dziękując nauczycielom i pracownikom szkoły za trud i zaangażowanie w wychowanie młodego pokolenia, przywołał słowa Olgi Tokarczuk – tegorocznej laureatki Nagrody Nobla: "Nauczyciele są dla społeczeństw trampoliną do lepszego jutra. Kiedy są pełni pasji i energii, dostrzegą talenty w uczniach, będą ich wspierać i ciągnąć w górę, a wtedy może narodzić się siła, która pchnie świat do przodu”.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy w ciepłych słowach zwrócili się do dyrekcji i grona pedagogicznego, dziękując za poświęcenie, czas i cierpliwość oraz za cały ogrom przekazywanej wiedzy.
8 października br. w naszej szkole odbyły się wybory do samorządu uczniowskiego. W wyniku wspomnianych wyborów społeczność uczniowska wybrała:
na przewodniczącego samorządu – Macieja Ficka
na zastępcę przewodniczącego samorządu - Piotra Witowskiego
na drugiego zastępcę – Anitę Słowik.
Nowy samorząd podziękował za oddane głosy i przedstawił się społeczności szkolnej.
Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczny pod hasłem: „Umieć żyć…”, który połączył refleksję o roli nauczycieli we współczesnej szkole ze wspomnieniem o bolesnych doświadczeniach września 1939 r.
Część pierwsza programu artystycznego nawiązywała do szkolnej codzienności. Szczególnie miłym akcentem była niespodzianka przygotowana przez panią Honoratę Dyrkacz. Zebrani obejrzeli m.in.  prezentację pn.: „ Wspomnień czar”, która pokazywała grono pedagogiczne przeworskiej „Jagiellonki” nie tylko przy tablicy, ale także podczas wycieczek, studniówek czy rajdów rowerowych.  
Część druga akademii koncentrowała się na temacie II wojny światowej, gdzie przywołano piękną kartę z historii Liceum Ogólnokształcącego w Przeworsku, jaką w latach 1939 – 1944 było tajne nauczanie.
Zderzenie tych dwóch rzeczywistości: spokojnej egzystencji w wolnym, suwerennym kraju z tragizmem czasu wojny i okupacji, pozwoliło dostrzec młodzieży, w jak szczęśliwym i bezpiecznym świecie przyszło im żyć, zdobywać wiedzę i realizować marzenia.
Osoby odpowiedzialne za przygotowanie tegorocznej uroczystości: pani Alicja Domka i pani Joanna Komenda, serdecznie dziękują uczniom za pomoc: konferansjerom i artystom, obsłudze sprzętu technicznego oraz dziewczętom, które przygotowały dekorację.


W programie artystycznym skorzystano m.in. z następujących źródeł:
1.    Pełny komunikat o wybuchu II Wojny Światowej opublikowany 4 maja 2009 r.
https://www.youtube.com/watch?v=eVLOPIaENOA&fbclid=IwAR20dpu-KEiu7CbC0fqwHoduMu9gd1I6nEPz4cZxdyGdGGO8jtGCnna9cBM
2.    K. K. Baczyński „Mazowsze” ( fragm. )
3.    Magda Łucyan „Powstańcy” ( fragm. )
4.    „ Z kart tajnego nauczania… Przeworsk… Manasterz…”  pod red. Anny Piejko,  Heleny Kaweńskiej ( fragm. )
5.    Prezentacja „Gdzie są kwiaty z tamtych lat…” opublikowana 4 października 2013 r.: https://www.youtube.com/watch?v=sK2T0-tC-0o

red. Alicja Domka i Joanna Komenda

Facebook

 

Instaling.pl

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki