W środę 18 kwietnia ze łzami żalu i wzruszenia pożegnaliśmy naszych Przyjaciół z Sardynii. Przez tydzień byli Gośćmi w naszych domach, rodzinach, w naszej szkole i mieście.
Cóż to był za tydzień! Z dnia na dzień poznawaliśmy się coraz lepiej, rozumieliśmy nasze odmienne kultury, stawaliśmy się sobie coraz bliżsi. We wzajemnych kontaktach i rozmowach nikt już nie myślał o ponad dwóch tysiącach kilometrów między Przeworskiem i Oristano. Sardynia stała się nam, Polakom, bardzo bliska. Sardyńczycy też pokochali Polskę.
Pełen wrażeń tydzień, od 11 do 18 kwietnia 2018, obfitował w wydarzenia, które miały nauczyć nas wzajemnego porozumiewania się ponad podziałami kulturowymi, ekonomicznymi i politycznymi, a także przybliżyć Sardyńczykom naszą historię, kulturę i codzienne życie.
Uczniowie z Sardynii gościli przez tydzień w domach naszych uczniów, dzięki czemu mogli posmakować lokalnych potraw, poznać życie i więzi rodzinne w polskich rodzinach oraz doświadczyć wspaniałej serdeczności i gościnności, z której Polacy słyną. Wszyscy wzięli udział w warsztatach kulturowych ‘All different, all the same – how people from different cultures communicate’ oraz językowych ‘Improving your English – games, quizes and more’ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Poznanie lokalnej historii i kultury rozpoczęło się od spaceru po Przeworsku i odwiedzenia Muzeum, Bazyliki , Ratusza i Kopca Tatarskiego. W kolejnych dniach Goście zobaczyli Trasę Podziemną w Rzeszowie, Zamek i Muzeum Powozów w Łańcucie oraz Muzeum Rodziny Ulmów w Markowej. Z kolei wycieczka do Kopalni Soli w Bochni oraz spacer Traktem Królewskim w Krakowie były wspaniałą atrakcją i lekcją naszej bogatej, narodowej historii.
Zajęcia integracyjne i rywalizacja w konkursie wiedzy o Polsce i Sardynii, a także w rozgrywkach sportowych na kręgielni i na szkolnej sali gimnastycznej pokazały, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni w walce o zwycięskie trofeum.
Po takim tygodniu nikogo nie dziwiły łzy rozstania, wzajemne zaproszenia na lato i zapewnienia o spotkaniach wirtualnych. Bowiem wymiana młodzieży to nie tylko dwa tygodnie spędzone w rodzinach na Sardynii i w Polsce. To nowe doświadczenie zdobyte podczas podróży i pobytu w innym kraju. To otwartość na inne kultury. To wiedza, której nigdy za wiele. To wreszcie szczere przyjaźnie, które zaczęły się na czacie od prostego How are you?  i mogą trwać nadal …

Facebook

Fundacja Edukacyjna "PERSPEKTYWY" 
potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące 
im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku 
jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce 
sklasyfikowanych w Rankingu
Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 
i przysługuje mu tytuł 
"BRĄZOWEJ SZKOŁY 2019"

Przydatne linki

LOSOWE FILMY