Dnia 08.12.2017r. uczniowie klasy Ib i Ic wzięli udział w wycieczce do Krakowa, zorganizowanej przez wychowawczynie klas : p. Barbarę Bożek i p. Małgorzatę Jakubowską oraz opiekunów p.Eżbietę Olszyńską i p. Tomasza Majbę.
Na początku udaliśmy się do  telewizji TVN. Dzięki miłemu przewodnikowi,  p.Jerzemu Kramarczykowi  - aktorowi teatralnemu, filmowemu i duubingowemu ( jego głos słyszeliśmy kiedyś w bajce ,,Smerfy", czy „Strażak Sam") mogliśmy zobaczyć „od kuchni”,  jak wygląda praca w telewizji. Zwiedziliśmy studio nagrań, gdzie jedną z największych atrakcji było nagranie przez nas samych krótkiego show. Dzięki temu poznaliśmy pracę operatorów, zobaczyliśmy, jak tworzy się efekty specjalne. Byliśmy również na  planie popularnych seriali, takich jak ,, Szpital", czy ,, Szkoła", gdzie w przerwach miedzy nagraniami mogliśmy spotkać znanych aktorów.
Następnie rozdzieliliśmy się na dwie grupy. Klasa Ib (biologiczno-chemiczna) udała się do Muzeum Przyrodniczego - Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, natomiast klasa Ic (prawniczo-medialna) do Muzeum Armii Krajowej i Galerii Sztuki.
Klasa 1b :
W Muzeum Przyrodniczym obejrzeliśmy wystawę pt. ,, Fascynujący świat pająków i skorpionów".
Przybliżyła nam ona niezwykły świat pająków, ich zapierające dech w piersi zdolności oraz ważną rolę, jaką pełnią w środowisku. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących porównania  gadów i płazów. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tych organizmach, mieliśmy możliwość dotykania węża, jaszczurki i ropuchy, aby uchwycić różnice w ich budowie i trybie życia. Było to naprawdę pasjonujące. 

Klasa 1c :
W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach mieliśmy możliwość zobaczenia sławnych dzieł polskich malarzy, które znaliśmy tylko z kart podręczników. Naszą uwagę szczególnie zwróciły obrazy Jana Matejki - "Hołd Pruski" i "Bitwa pod Racławicami". Zachwycił nas także obraz Henryka Siemiradzkiego - " Pochodnie Nerona".
Wizyta w muzeum Armii Krajowej była dla nas bardzo pouczająca. Przewodnik wprowadził nas w smutne czasy II wojny światowej. Przedstawił działania żołnierzy Armii Krajowej
w ramach różnych akcji i walk. Zwrócił szczególną uwagę na postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Zarysował życiorysy walczących żołnierzy, które urozmaicał  różnymi anegdotami, dotyczącymi ich życia. Usłyszeliśmy m. in. o Witoldzie Pileckim i innych bohaterach, którzy przelali krew za ojczyznę. Pan przewodnik wspominał także o działalności prowadzonej przez kobiety w ramach akcji tajnego państwa podziemnego - m. in. o Marii Witek. Ekspozycja skupiała się na przedstawianiu działalności tajnego państwa podziemnego
w czasie II  wojny światowej. W pamięć szczególnie zapadła rekonstrukcja czołgu Vickers  
i historia pistoletu ukrytego w książce. Umiejscowienie muzeum w budynkach Twierdzy Kraków, zagrzewające do walki napisy na ścianach, symbole Polski Walczącej, a także wyświetlane fragmenty czarno-białych filmów z czasów okupacji nadały  wystawie realistyczny i przygnębiający charakter. Czuliśmy się tak, jakbyśmy uczestniczyli w tych wydarzeniach.
Wielu niezapomnianych wrażeń wszystkim uczestnikom wycieczki dostarczył spacer po Rynku Krakowskim. Przepiękne dekoracje, niecodzienne witryny sklepowe oraz migające tysiącem światełek choinki, wprowadziły nas w magiczny klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Facebook

 

Instaling.pl

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki