Maj i czerwiec to czas wycieczek szkolnych. W jednej z nich - w dniach 6 – 7 czerwca br. uczestniczyli uczniowie klas: 2 d, 1 c. 2 f i 1 b. Wycieczkę zorganizowała p. Alicja Domka, która wraz z p. Barbarą Szpejankowską i p. Krzysztofem Dyrkaczem sprawowała opiekę nad młodzieżą.

W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsce hołdu mieszkańców stolicy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 r. Muzeum otwarte w 60. rocznicę wybuchu Powstania wywarło na wszystkich olbrzymie wrażenie. Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego będzie niezapomnianym doświadczeniem dla każdego. Wycieczkowicze poznali także nowoczesne oblicze stolicy - Złote Tarasy – kompleks handlowo-biurowo-rozrywkowy ulokowany w ścisłym centrum Warszawy. Następnym punktem programu był wyjazd na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie z tarasu widokowego można było zobaczyć panoramiczny obraz stolicy z góry. Wjazdowi na Taras Widokowy od 29 listopada 2010 towarzyszy wystawa edukacyjna "Człowiek: ewolucja niezwykła. Zaczęło się od Darwina...". Ostatnim zaplanowanym w pierwszym dniu miejscem były Łazienki Królewskie – zespół pałacowo-parkowy z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po wyczerpującym dniu wszyscy zjedli obiadokolację i udali się na spoczynek. Drugi dzień był równie interesujący jak pierwszy. Zwiedzanie rozpoczęto od Traktu królewskiego, który zaczyna się na placu Zamkowym i biegnie Krakowskim Przedmieściem, Nowym światem, Alejami Ujazdowskimi, ulicami Belwederską i Sobieskiego do Wilanowa.

Przed Zamkiem Królewskim młodzież była świadkiem przyjazdu Przedstawiciela Parlamentu Europejskiego z Albanii w eskorcie policyjnej. Na miejscu pojawili się także przedstawiciele mediów. Bardzo ciekawym punktem programu była "fontanna do słuchania", czyli fontanna, której uderzenia wody imitują krok marszowy wojska polskiego. Przedostatnim punktem programu był Cmentarz Powązkowski - zabytkowa nekropolia Warszawy. Wśród ok. 1 miliona osób, pochowanych jest bardzo wielu znanych i zasłużonych Polaków i Polek, w tym żołnierze powstań narodowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania warszawskiego, działacze niepodległościowi, wybitni pisarze, poeci, uczeni, artyści, myśliciele, lekarze, prawnicy, duchowni. Przed obiadem zwiedzono Muzeum Wojska Polskiego, prezentujące zbiory poświęcone historii wojskowości, oraz historii Polski i udano się w drogę powrotną do Przeworska.

Wszyscy uważają, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczono i zwiedzono interesujące miejsca a pomiędzy uczestnikami panowała miła atmosfera. Zrobiono wiele ciekawych zdjęć, które będą pamiątką dla każdego. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń panowało ogólne zadowolenie. Dla niektórych był to pierwszy kontakt ze stolicą, ale wszyscy mają nadzieję, że nie ostatni.

Facebook

 

Instaling.pl

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki