W dniach od 25 września do 1 października 2011 roku odbyło się w Islandii IV Spotkanie Szkół Partnerskich, związane z realizacją projektu "Young EuropeansMake a Greener Europe", w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" Comenius. Gospodarzem była szkoła MENNTASKOLINN A EGILSSTODUM w Egilsstadir, największej miejscowości na wschodnim wybrzeżu wyspy. Na spotkanie przybyli przedstawiciele wszystkich szkół współpracujących w projekcie, 11 uczniów i 10 nauczycieli z Włoch, Hiszpanii, Niemiec oraz z Polski. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Justyna Rojek (3C) Izabela Obłoza (3C) i Ewelina Jesiołowska (2C), które pracowały oraz podróżowały pod opieką nauczycieli Pani Marty Inglot i Pani Ewy Żak.

Trasa z Przeworska do Egilsstadir wiodła przez trzy europejskie stolice- Warszawę, Kopenhagę i Reykjavik. Wielogodzinne oczekiwania na połączenia lotnicze wykorzystałyśmy na spacery i zdjęcia w najbardziej atrakcyjnych i rozpoznawanych punktach tych metropolii. Spacerując po Reykjaviku, odczułyśmy bardzo silny wiatr od oceanu, ale mogłyśmy też porównać architekturę starej i nowoczesnej części miasta oraz wejść do imponującego gmachu opery narodowej, wykonanej z aluminium, szkła i skał wulkanicznych. W Kopenhadze udało nam się przejść zatłoczoną aleją handlową i dotrzeć do pałacu królewskiego, podziwiać zmianę warty, a następnie przejść ogrodami królewskimi do słynnej Duńskiej Syrenki.

Nasi islandzcy partnerzy zadbali o to, aby przybliżyć nam krajobraz i warunki panujące w ich kraju. Wyprawę z zachodu na wschód wyspy zorganizowali jako podróż autokarem dla wszystkich gości, dzięki czemu mogliśmy przez okna podziwiać dzikie i niedostępne tereny Islandii ,a także zobaczyć na żywo to z czego wyspa słynie: gejzery, wulkany,wodospady, lodowce oraz przyrodę w tamtej szerokości geograficznej.

Pięciodniowy pobyt w szkole partnerskiej w Egilsstadir wypełniony był intensywnie zadaniami projektowymi. Odbyły się dwie sesje warsztatów artystycznych z wykorzystaniem materiałów odpadowych a następnie pokaz wykonanych strojów i ozdób. W audytoryjnej sali wykładowej budynku szkoły uczniowie prezentowali materiały multimedialne czyli zielone księgi i Dni Comeniusa na filmach video. W imieniu naszej szkoły przedstawiły je w języku angielskim Justyna i Iza oraz Pani Marta Inglot. Ewelina zaprezentowała widowni materiały dotyczące skutków zmian klimatycznych naszym regionie. Podczas wycieczek dydaktycznych nasi Gospodarze pokazali nam jak Islandia wykorzystuje dary natury czyli alternatywne źródła energii. Odwiedziliśmy elektrownię geotermalną w ----- oraz hydroelektrownię w -----. Do ekstremalnych przygód zaliczyć można połów ryb na pełnym oceanie a także kosztowanie islandzkiego rarytasu - mięsa ze zgniłego rekina. Wiadomo, że każdy wyjazd w ramach projektu, to dla uczniów nowe doświadczenie językowe i kulturowe. Oto co mówią uczestniczki wyprawy:

Izabela: "Miło wspominam wyjazd na Islandię, ponieważ kraj ten okazał się niezwykle piękny. Gejzery, wulkany, lodowce… a wszystko to na wyciągnięcie ręki. Cudowne krajobrazy sprawiły, iż z chęcią wróciłabym tam raz jeszcze. Dzięki temu projektowi poznałam wielu bardzo życzliwych ludzi, którzy z chęcią gościli nas w swoich domach. Kosztowałam także przysmaki tamtejszej kuchni, która różni się od polskiej, jednakże jest równie smaczna. Pragnę zachęcić wszystkich uczniów do uczestnictwa w podobnych projektach, które dostarczają wielu niezapomnianych wspomnień i wrażeń."

Justyna:"Tydzień w Islandii był dla mnie fascynujący. Poznałam zupełnie inną kulturę, "zimni Islandczycy" tak naprawdę okazali się ciepłymi i gościnnymi ludźmi . Krajobrazy były po prostu zniewalające.Mialam szczęście widzieć zorzę polarną, o której dotychczas czytałam tylko w podręcznikach. Nigdy w życiu nie spodziewałam się, że coś takiego mnie może spotkać. Rozwinęłam swój język angielski, poszerzyłam słownictwo, poprzez nieustanne rozmowy z innymi w języku angielskim. Nauczyłam się też kilku słów w trudnym języku islandzkim. Polecam wszystkim uczestnictwo w tego typu projektach. Naprawdę warto !"

Ewelina: " Z uśmiechem na ustach i łezką w oku wspominam 9 dni wyprawy do Islandii. Choć w islandzkiej szkole byłam zaledwie 5 dni, to reszta czasu upłynęła na wycieczkach i dotarciu do celu, dzięki czemu zwiedziłam przy okazji Reykjavik i Kopenhagę. W Egilsstadir trafiłam do świetnej rodziny i złapałam bardzo dobry kontakt z Andreą i jej rodzicami. Bardzo się cieszę, że trafiłam do takiej fajnej i wesołej rodziny, bo czułam się tam jak w domu. Bariera językowa nie stanowiła większego problemu. Jeśli zapominałam jakiegoś słówka, to po prostu pokazywałam na migi. Bardzo podobały mi się zajęcia artystyczne w szkole, bo pomimo, że nie drzemie we mnie dusza artystki, to nawet udało mi się zrobić "coś z niczego". Poznałam fantastycznych ludzi, których nigdy nie zapomnę i bardzo żałuję, że prawdopodobnie nigdy więcej ich nie zobaczę. Na szczęście utrzymuję z nimi kontakt na facebooku, a także mam zdjęcia i filmy, które przypominają mi ten cudowny czas i podróż życia."

Rok szkolny 2011/12 to drugi rok prac projektowych w szkołach partnerskich. Koordynatorzy szkolni są ze sobą w stałym kontakcie. Uroczyste zakończenie projektu odbędzie się w kwietniu 2012 w TorrePacheco na południu Hiszpanii, gdzie mieści się nasza hiszpańska szkoła partnerska.

Zapraszamy na stronę www.zielonaeuropa.ice-breaker.net.pl , gdzie na bieżąco opisujemy co się w projekcie dzieje.

Facebook

 

Instaling.pl

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki