W dniach od 30 stycznia do 6 lutego 2016, 15-osobowa grupa uczniów naszego liceum pod opieką Pani Marty Inglot oraz Pani Anny Bąk, przebywała w Holandii. Byliśmy gośćmi nauczycieli, uczniów i rodziców ze szkoły partnerskiej ‘t-Atrium w Amersfoort. Pobyt polskiej grupy w Holandii związany był z międzynarodowym projektem pod tytułem ‘Building Europe through Entrepreneurship and Employment’ koordynowanym przez szkołę w Amersfoort.  Mieliśmy więc niepowtarzalną okazję znaleźć się wśród młodzieży i nauczycieli z Portugalii, Belgii, Włoch, Litwy, Turcji i USA i ćwiczyć język angielski na żywo oraz uczestniczyć w warsztatach, wycieczkach i spotkaniach integracyjnych.

Uczniowie i nauczyciele zakwaterowani byli w rodzinach holenderskich, co dało szansę zasmakowania tradycyjnej kuchni, poznania kultury i obyczajów oraz doświadczenia ich życia na co dzień.  Jeździliśmy więc wszędzie rowerami, jedliśmy sery i masło czekoladowe, a najważniejszy posiłek dnia serwowany był wieczorem.

Warsztaty projektowe polegały na udoskonaleniu istniejącej firmy i zaprojektowaniu jej reklamy . 12 grup w międzynarodowym składzie walczyło o główną nagrodę. Cieszymy się, że w zwycięskiej drużynie znalazła się nasza uczennica Agata Sykała, a pracami tej grupy kierowały Panie Piret Paris i Marta Inglot.

Były też wycieczki. Zwiedzanie miasta Amersfoort prowadzili uczniowie holenderscy, obserwowani i oceniani przez swoich nauczycieli. Odwiedziliśmy stolicę kraju – Amsterdam, a w nim Muzeum Narodowe i Dom Anny Frank. Wizyta w muzeum związana była z konkursem na temat dzieł Rembranta, które mogliśmy podziwiać. Tym razem najlepiej wypadli Agnieszka Frankowska i Paweł Dyrkacz ze swoimi holenderskimi partnerami.

W piątek był Utrecht – urocze miasto, a tyle sił nas kosztowało. Najpierw pokonanie 463 schodów aby wejść na wieżę – dzwonnicę kościoła, a potem szaleństwo na lodowisku. Ileż było radości!

Na każdym kroku mogliśmy zauważyć jak odmienne są życie i kultura w nie tak bardzo oddalonym od nas kraju. No i wszędzie angielski – w sklepie, w metro, w kawiarni, nawet na targu – każdy Holender bez problemu posługuje się tym językiem. Dla nas to też motywacja, aby ćwiczyć non-stop.

Po tych intensywnych i pełnych wrażeń dniach, zatęskniliśmy za domem i chcieliśmy już wrócić do tego co nasze, do pierogów, nieznośnego brata, psa za płotem sąsiada i dzwonów zapraszających do kościoła. Nic dziwnego – wszędzie dobrze, ale najlepiej …….

c.d.n.

Facebook

 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Bierzemy udział w akcji Żonkile

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki