W dniach od 9 do 16 kwietnia 2016 przebywali z nami Goście z Holandii – 17 uczniów oraz dwoje nauczycieli. Wizyta holenderskiej grupy to druga część projektu wymiany młodzieży, którą nasza szkoła - Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły oraz ‘t-Atrium w Amersfoort realizują w tym roku szkolnym. 

W poniedziałek, 11 kwietnia odbyło się uroczyste powitanie Gości, o czym pisałam w osobnym artykule ‘Witamy Gości z Holandii’. A jak przebiegał program kolejnych dni tygodnia?

Wtorek, 12 kwietnia, spędziliśmy w Rzeszowie, stolicy Podkarpacia. Najpierw wizyta w zakładach mięsnych ‘Smak’ w Górnie, podczas której uczniowie poznali cały proces produkcji wyrobów mięsnych, tak dobrze znanych ze sklepowych półek. Dowiedzieliśmy się też o bardzo skromnych początkach i kolejnych etapach rozwoju zakładu na przestrzeni 25 lat działalności.

Kolejnym punktem w tym dniu była wizyta w gmachu Urzędu Marszałkowskiego, symboliczny znicz pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz spotkanie z członkiem zarządu Panem Lucjanem Kuźniarem. W drodze do Rynku, wstąpiliśmy jeszcze do Biblioteki Wojewódzkiej, aby obejrzeć XV-wieczne rękopisy i starodruki związane z historią miasta, a następnie zwiedzaliśmy Trasę Podziemną. Ten intensywny dzień zakończyliśmy rozrywkowo - na kręgielni.

 

Środa, 13 kwietnia, upłynęła pod hasłem warsztatów edukacyjnych w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Uczniowie polscy i holenderscy uczestniczyli w ciekawych zajęciach prowadzonych w formie warsztatów i laboratoriów w języku angielskim przez wykładowców uniwersyteckich. A wieczorem, na stadionie MOSiR w Przeworsku, odbył się mecz towarzyski Polska – Holandia, który przyciągnął wielu kibiców z miasta. Wynik meczu 5:5 radował wszystkich.

Czwartek, 14 kwietnia, to dzień zadumy nad smutną historią Polski i innych narodów, bowiem odwiedziliśmy  muzeum w Auschwitz – Birkenau. Wszyscy byli bardzo przejęci i nawet niewiele mówili w drodze powrotnej.  W tym dniu zaproponowaliśmy jeszcze Holendrom wizytę w Kopalni Soli w Bochni, co było kolejnym zaskoczeniem. Goście nie spodziewali się bowiem tak ekstremalnych przeżyć, jak zjazd 200 m w dół historyczną windą czy przeprawa łodzią w ciemnych, wąskich sztolniach wypełnionych solanką.

Piątek , 15 kwietnia, był dniem spędzonym znowu w szkole i w Przeworsku . Lekcja języka angielskiego ‘ Spirit of Entreprise’ prowadzona przez Panią Martę Inglot wprowadziła uczniów w kolejny punkt programu, jakim była wizyta w małych lokalnych firmach oraz relacja z wizyty w formie prezentacji. Uczniowie bardzo starannie przygotowali i przedstawili materiał z wizyty, a najlepsze prezentacje zostały przekazane szkole holenderskiej jako produkt końcowy projektu. W tym dniu odbył się jeszcze trening zumby i mecz siatkówki między drużynami projektowiczów z Holandii i Polski.

Sobota, 16 kwietnia, czyli ‘time to say goodbye’. Po łzawym pożegnaniu w Przeworsku, Pani Marta Inglot zaprosiła jeszcze Holendrów do Zamku i Powozowni z Łańcucie. Piękno wnętrz pałacu oraz bogata kolekcja powozów po raz kolejny zachwyciła Gości. Potem było już tylko: Thank you! i Bye!

Tak minął bardzo intensywny tydzień wymiany młodzieży. Wszystkim nam – uczniom, nauczycielom, opiekunom, Rodzicom - udzieliło się zmęczenie, ale mam nadzieję, że było warto! W pamięci zarówno Gości jak i Gospodarzy pozostaną pozytywne emocje, piękne wspomnienia  i szczere przyjaźnie, które mogą w przyszłości zaowocować kolejnymi projektami współpracy. 

Dziękuję Wszystkim za pomoc i zaangażowanie,

Facebook

 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Bierzemy udział w akcji Żonkile

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki