W dniach 1-5 kwietnia 2014 roku w naszą szkołę odwiedziła 17 – osobowa grupa uczennic oraz dwie nauczycielki ze szkoły partnerskiej w Gironie, w Hiszpanii. Wizyta Gości z Hiszpanii to pierwszy etap wymiany młodzieży oraz  element projektu edukacyjnego ‘Exploring Diversities in Europe’, który obie szkoły realizują od września 2013r. Koordynatorami projektu są: Pani Susan McBride ze strony hiszpańskiej oraz Pani Marta Inglot ze strony polskiej, we współpracy z Panią Moniką Czech.

 

W projekcie bierze udział 20 uczniów z naszej szkoły: 

- z klas pierwszych: Natalia Buczek, Kamila Giżewska, Hubert Telega, Olga Błaszczyk, Kamila Bukowy, Gabriela Zając, Olga Hnatkowska, Klaudia Ryzner, Damian Cichoń, Wojciech Jaśkowiec , Kamil Kania, Arkadiusz Machaj 

- klas drugich: Maciej Szpejankowski, Gabriela Grębska, Wojciech Kowalczyk, Magdalena Majcher, Tomasz Jaśkowiec, Justyna Żyga,

-z klas trzecich: Jan Harpula, Gracjan Buczek

 

Nasi niecodzienni Goście przybyli do Przeworska we wtorek wieczorem, 1 kwietnia 2014, powitani przez uczniów i Rodziców, którzy zabrali ich do swoich domów. 

W środę odbyło się uroczyste powitanie w obecności całej społeczności szkolnej, z udziałem Pani Dyrektor Krystyny Ścisłowicz oraz członka Zarządu Powiatu, Pana Janusza Ubermana. W bogatym programie artystycznym znalazły się elementy podniosłe, takie jak nasz narodowy polonez, jak również elementy humorystyczne, skecze, utwory śpiewane i rapowane.  W tym dniu Nasi Goście uczestniczyli też w lekcjach ze swoimi partnerami projektowymi, zwiedzili szkołę i miasto, podziwiali piękną panoramę z tarasu widokowego Ratusza.

W czwartek, po porannej wycieczce do zamku w Łańcucie, odbyły się warsztaty projektowe, podczas których rywalizowaliśmy w polsko-hiszpańskich grupach, odpowiadając na pytania związane z różnorodnością kulturową naszych krajów. Były jeszcze gry sportowe Hiszpania – Polska. Mimo starań, nie potrafiliśmy dorównać sile Hiszpanek, które odniosły zdecydowane zwycięstwo. Wieczorem w Zajeździe 'Pastewnik', żegnaliśmy Przeworsk, rozkoszując się regionalnymi potrawami.

Piątek był ostatnim dniem pobytu Hiszpanów w Polsce. Wszyscy udali się na wycieczkę do Krakowa. Po drodze zatrzymaliśmy się w Bochni, gdzie przeżyliśmy wspaniałą przygodę w najstarszej kopalni soli w Polsce. Jedną z atrakcji zwiedzania była przeprawa łodziami przez zalane stare wyrobisko. Dawna stolica Polski – Kraków,  zauroczyła Hiszpanów pięknem architektury, różnorodnością kulturową oraz niezwykłą atmosferą. Na Rynku Głównym odtańczyliśmy pożegnalny rytmiczny taniec, czym wzbudziliśmy zainteresowanie przechodniów. A potem były już łzy wzruszenia przeplatane z ‘See you on Tuesday’, bo przecież we wtorek, 8 kwietnia, to my wylatujemy do Girony.

 

Oto co mówią uczestnicy wymiany:

Kamila Giżewska: Ta przygoda wiele mnie nauczyła i  na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Zdobyłam nowych przyjaciół. Byłam zaskoczona pozytywną energią Hiszpanek.  Poczułam się pewniej w angielskim

Damian  Cichoń: Czuję się szczęśliwy, że mogę uczestniczyć w tym projekcie. Dzięki niemu poznaję kulturę i obyczaje w Hiszpanii, no i zobaczę Barcelonę!

Maciek Szpejankowski:Cieszę się, że po raz drugi biorę udział w wymianie. W ubiegłym roku byłem we Francji, w tym roku Hiszpania. Już dziś mogę powiedzieć, jak bardzo różnią się ludzie w obu krajach. Podczas pobytu uczniów hiszpańskich w Polsce nawiązałem wiele znajomości, podobnie jak w ubiegłym projekcie. Zamierzam utrzymywać kontakty po zakończeniu projektu wymiany, co obecnie nie jest zbyt trudne. Wystarczy Internet i znajomość języka.

Wojtek  Jaśkowiec:Podczas spotkań projektowych i skype-meetingów poznałem nowych ludzi, zarówno z Hiszpanii jak i z naszej szkoły. Podoba mi się atmosfera, która towarzyszy wszystkim wydarzeniom, szczególnie teraz podczas pobytu Hiszpanów u nas. Wykorzystuję dotychczasową wiedzę i umiejętności językowe w praktyce.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

Facebook

 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Bierzemy udział w akcji Żonkile

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki