Dnia 20 listopada 2007 r. klasa 2e LO (profil humanistyczno-dziennikarski)z wychowawcą p. prof. Alicją Domką oraz opiekunami p. prof. Małgorzatą Fujarowicz i p. prof. Elżbietą Olszyńską uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej do Łańcuta.

Pobyt w historycznym grodzie rozpoczęliśmy od lekcji "Religia i sztuka wschodniego chrześcijaństwa". Obejrzeliśmy największą w Polsce kolekcję zbiorów sztuki cerkiewnej pochodzących z terenu południowo-wschodniej Polski. przepiękne ikony, chorągwie, krzyże procesyjne oraz tkaniny i księgi liturgiczne stanowią bezcenną pamiątkę po opuszczonych cerkwiach na obszarze eparchii przemyskiej. Spośród znakomitych zbiorów naszą uwagę zwrócił mandylion oraz ikony sylwetowe.

Następnie zwiedziliśmy wspaniałą magnacką posiadłość - zamek w Łańcucie. To najbogatsze w Polsce muzeum wnętrz historycznych. Z przyjemnością wysłuchaliśmy informacji na temat historii zamku, w którą wprowadzili nas przewodnicy nie szczędząc nam ciekawych anegdot z życia właścicieli dóbr łańcuckich. Spacerując po korytarzach i komnatach zafascynowaliśmy się wystrojem wnętrz: sztukaterią, zdobieniami, snycerką, portretami (m. in. pędzla Kazimierza Pochwalskiego, Jana Matejki, Wojciecha Kossaka), rzeźbami, wyrobami fajansowymi, meblami (szczery podziw wzbudziła szafa gdańska), boazerią oraz misternie ułożonymi posadzkami. Ulegliśmy magii sali balowej, sali teatralnej, jadalni wielkiej oraz apartamentu chińskiego.

Wraz z zamkiem współistnieją stajnia i wozownia. W budynkach zgromadzono kolekcje pojazdów konnych; w wozowni czarnej eksponowane są pojazdy reprezentacyjne, w wozowni żółtej m. in. linki myśliwskie, bryczki, powozy spacerowe. ściany wozowni udekorowano licznymi trofeami myśliwskimi z polowań w kraju i zagranicą m. in. w Afryce.
Na pewno do Łańcuta będziemy niejednokrotnie wracać i nie tylko we wspomnieniach.

Facebook

 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Bierzemy udział w akcji Żonkile

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki