W dniach od 9 do 16 kwietnia 2016 przebywali z nami Goście z Holandii – 17 uczniów oraz dwoje nauczycieli. Wizyta holenderskiej grupy to druga część projektu wymiany młodzieży, którą nasza szkoła - Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły oraz ‘t-Atrium w Amersfoort realizują w tym roku szkolnym. 

W poniedziałek, 11 kwietnia odbyło się uroczyste powitanie Gości, o czym pisałam w osobnym artykule ‘Witamy Gości z Holandii’. A jak przebiegał program kolejnych dni tygodnia?

Wtorek, 12 kwietnia, spędziliśmy w Rzeszowie, stolicy Podkarpacia. Najpierw wizyta w zakładach mięsnych ‘Smak’ w Górnie, podczas której uczniowie poznali cały proces produkcji wyrobów mięsnych, tak dobrze znanych ze sklepowych półek. Dowiedzieliśmy się też o bardzo skromnych początkach i kolejnych etapach rozwoju zakładu na przestrzeni 25 lat działalności.

Kolejnym punktem w tym dniu była wizyta w gmachu Urzędu Marszałkowskiego, symboliczny znicz pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz spotkanie z członkiem zarządu Panem Lucjanem Kuźniarem. W drodze do Rynku, wstąpiliśmy jeszcze do Biblioteki Wojewódzkiej, aby obejrzeć XV-wieczne rękopisy i starodruki związane z historią miasta, a następnie zwiedzaliśmy Trasę Podziemną. Ten intensywny dzień zakończyliśmy rozrywkowo - na kręgielni.

 

Środa, 13 kwietnia, upłynęła pod hasłem warsztatów edukacyjnych w kampusie WSIiZ w Kielnarowej. Uczniowie polscy i holenderscy uczestniczyli w ciekawych zajęciach prowadzonych w formie warsztatów i laboratoriów w języku angielskim przez wykładowców uniwersyteckich. A wieczorem, na stadionie MOSiR w Przeworsku, odbył się mecz towarzyski Polska – Holandia, który przyciągnął wielu kibiców z miasta. Wynik meczu 5:5 radował wszystkich.

Czwartek, 14 kwietnia, to dzień zadumy nad smutną historią Polski i innych narodów, bowiem odwiedziliśmy  muzeum w Auschwitz – Birkenau. Wszyscy byli bardzo przejęci i nawet niewiele mówili w drodze powrotnej.  W tym dniu zaproponowaliśmy jeszcze Holendrom wizytę w Kopalni Soli w Bochni, co było kolejnym zaskoczeniem. Goście nie spodziewali się bowiem tak ekstremalnych przeżyć, jak zjazd 200 m w dół historyczną windą czy przeprawa łodzią w ciemnych, wąskich sztolniach wypełnionych solanką.

Piątek , 15 kwietnia, był dniem spędzonym znowu w szkole i w Przeworsku . Lekcja języka angielskiego ‘ Spirit of Entreprise’ prowadzona przez Panią Martę Inglot wprowadziła uczniów w kolejny punkt programu, jakim była wizyta w małych lokalnych firmach oraz relacja z wizyty w formie prezentacji. Uczniowie bardzo starannie przygotowali i przedstawili materiał z wizyty, a najlepsze prezentacje zostały przekazane szkole holenderskiej jako produkt końcowy projektu. W tym dniu odbył się jeszcze trening zumby i mecz siatkówki między drużynami projektowiczów z Holandii i Polski.

Sobota, 16 kwietnia, czyli ‘time to say goodbye’. Po łzawym pożegnaniu w Przeworsku, Pani Marta Inglot zaprosiła jeszcze Holendrów do Zamku i Powozowni z Łańcucie. Piękno wnętrz pałacu oraz bogata kolekcja powozów po raz kolejny zachwyciła Gości. Potem było już tylko: Thank you! i Bye!

Tak minął bardzo intensywny tydzień wymiany młodzieży. Wszystkim nam – uczniom, nauczycielom, opiekunom, Rodzicom - udzieliło się zmęczenie, ale mam nadzieję, że było warto! W pamięci zarówno Gości jak i Gospodarzy pozostaną pozytywne emocje, piękne wspomnienia  i szczere przyjaźnie, które mogą w przyszłości zaowocować kolejnymi projektami współpracy. 

Dziękuję Wszystkim za pomoc i zaangażowanie,

Facebook

Fundacja Edukacyjna "PERSPEKTYWY" 
potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące 
im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku 
jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce 
sklasyfikowanych w Rankingu
Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 
i przysługuje mu tytuł 
"BRĄZOWEJ SZKOŁY 2019"

Wysoka Kapituła Rankingu Olimpijskiego 
Stowarzyszenia Edukacyjno - Oświatowego
COPTIOSH nadaje szkole tytuł 
Brązowej Europejskiej Szkoły Praworządności
RP 2019 roku,
jako placówce, w której edukacja społeczna,
europejska, prawna, z dziedziny praw człowieka
i historyczna stoi na wysokim poziomie.
 

LOSOWE FILMY

Przydatne linki