W dniach 6-11 kwietnia 2013 r. gościliśmy 17-osobową grupę młodzieży francuskiej wraz z nauczycielami Panią Bernardette Shutte i Panią Marion Dubois z Lycee Felix Faure w Beauvais, we Francji. Wydarzenie, popularnie zwane " wymianą młodzieży", jest wynikiem projektu współpracy między liceum w Przeworsku a szkołą w Beauvais, realizowanego od września 2012 roku. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Pani Marta Inglot, z którą współpracuje Pani Paulina Oratowska. Hasłem przewodnim projektu jest propagowanie "hobby bez technologii". Działania projektowe mają na celu zwrócenie uwagi na wzrastające uzależnienie młodych ludzi od technologii-informacyjno-komunikacyjnej, pogoń za nowymi gadżetami, a co za tym idzie, gromadzenie sterty przestarzałego sprzętu.
W programie pobytu gości z Francji w naszej szkole znalazły się więc:

  • prezentacja ciekawych miejsc w regionie, gdzie młodzi ludzie mogą realizować swoje pasje,
  • przeprowadzenie ankiety wśród uczniów szkół gimnazjalnych w powiecie przeworskim na temat e-śmieci
  • kampania z terenie miasta "Elektroodpady-proste zasady"
  • rozgrywki sportowe Francja –Polska

Oprócz działań związanych ściśle z tematyką projektu, odbyły się wspólne wycieczki do najciekawszych miejsc w mieście, regionie i w Polsce. Oto szczegółowa relacja .

6 kwietnia 2013, sobota - O godz. 13.00 przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku przywitaliśmy naszych przyjaciół z Beauvais. My odliczaliśmy dni, żeby się z nimi zobaczyć, oni zaś nie mogli się doczekać, żeby przybyć do Polski i do swoich polskich partnerów projektowych. Naszym gościom z Francji, choć zmęczonym, uśmiech nie schodził z twarzy. Krótko po przyjeździe do Przeworska, każdy udał się do domu swojej rodziny i spędził z nią resztę dnia.

7 kwietnia 2013, niedziela - O godz. 14.00 wspólnie spotkaliśmy się, ale tym razem w Łańcucie. Goście z Francji, wyposażeni w audiobooki, udali się na zwiedzanie słynnego w całej Europie Muzeum – Zamku w Łańcucie oraz Powozowni. Francuzi byli oczarowani bogactwem wnętrz pałacu oraz otaczającym parkiem.

8 kwietnia 2013, poniedziałek - Już o godzinie 8.00 spotkaliśmy się w szkole. Dzień rozpoczął się od zwiedzania budynku, a przewodnikami byli uczniowie naszej szkoły, którzy w języku francuskim przedstawili najważniejsze atuty naszej szkoły, takie jak: nowoczesna baza dydaktyczna, współpraca ze szkołami europejskimi czy przyjazna atmosfera. Polscy uczniowie zaprosili również swoich partnerów z Francji na lekcje.
O godz. 10.00 rozpoczęła się na sali gimnastycznej część oficjalna, z udziałem Pani Dyrektor Krystyny ścisłowicz, Pana Wicestarosty Leszka Kisiela oraz całej społeczności szkolnej. Uroczystość była okazją do zaprezentowania polsko-francuskich par projektowych, wymiany prezentów oraz pokazu zdjęć z naszego pobytu w szkole partnerskiej we Francji w marcu 2013r. Program urozmaicały piosenki w wykonaniu utalentowanych uczniów naszej szkoły. Kolejnym punktem dnia było zwiedzanie Przeworska , przygotowane przez polskich uczniów z projektu. Odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Przeworskiej, Bazylikę p.w. Ducha świętego, Rynek i Klasztor OO. Bernardynów.
O godz. 15.00 znowu spotkaliśmy się w szkole, aby przy kawie i smakowitych domowych wypiekach podzielić się wrażeniami , zaprezentować wyniki ankiet przeprowadzonych w listopadzie w obu szkołach partnerskich oraz przedstawić najciekawsze miejsca w naszym regionie w formie prezentacji multimedialnych.

9 kwietnia 2013, wtorek -Już o 6.00 rano wyruszyliśmy do Krakowa. Nasi Goście bardzo pragnęli zobaczyć dawną stolicę Polski. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wawelu, a następnie przeszliśmy Traktem Królewskim do Rynku, zatrzymując się przy koronnych punktach trasy, jakimi są: Barbakan, "Okno Papieskie", Sukiennice i Kościół Mariacki. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy ulotkę z informacjami o mijanych atrakcjach. Po tej "wielkiej lekcji historii Polski", uczestniczyliśmy w warsztatach w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Tutaj, oprócz oglądania kolekcji zabytkowych pojazdów oraz sprawdzania praw fizyki na różnych urządzeniach, świetnie bawiliśmy się budując coś w rodzaju poduszkowca.O dziwo, nasz wynalazek działał Potem jeszcze przystanęliśmy przed budynkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, drugiej takiej instytucji w historii Europy. W drodze powrotnej czekała nas jeszcze jedna atrakcja- zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni. Było to fascynujące przeżycie, nie tylko dla Francuzów, którzy tego typu miejsc u siebie nie mają.
Pomimo bardzo napiętego harmonogramu i nieukrywanego zmęczenia, wszyscy byli zachwyceni różnorodnością atrakcji przygotowanych na ten dzień.

10 kwietnia 2013, środa - Od rana polscy uczniowie wraz ze swoimi francuskimi partnerami odwiedzali szkoły gimnazjalne w powiecie przeworskim. Przeważnie były to szkoły, które niedawno ukończyli. Celem tej wizyty było przeprowadzenie wśród uczniów ankiety dotyczącej elektrośmieci. Była to również okazja do promocji naszej szkoły i projektu. Młodzież francuska z kolei miała możliwość poznania polskich szkół.
Od godziny 10.00, już w budynku naszej szkoły, rozpoczęliśmy przygotowania do kampanii "Elektroodpady – proste zasady". Część uczniów przebrała się za elektrośmieci, niektórzy nieśli transparenty, inni rozdawali ulotki. Barwnym pochodem szliśmy ulicami miasta aż do Rynku, przyciągając uwagę przechodniów. Ten punkt programu spotkał się z dużym zainteresowaniem Francuskich uczniów, gdyż nie jest im znane pojęcie e-śmieci. Na pamiątkę postanowili zabrać do swojej szkoły zabawne stroje, w których wystąpili podczas parady. Kolejnym, również integrującym elementem okazały się zawody sportowe. Różnorodne konkurencje prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego zakończyły się remisem.
Uroczyste pożegnanie w "Pastewniku" uświadomiło wszystkim, że jutro się będziemy żegnać. Były więc życzenia, podziękowania, wspomnienia i wywiady. Na pamiątkę, każdy uczestnik projektu otrzymał okolicznościowy kubek oraz zdjęcie grupowe przed budynkiem szkoły.

11 kwietnia 2013, czwartek - "Time to saygoodbye" Ze łzami w oczach żegnaliśmy naszych przyjaciół. Postanowiliśmy być w kontakcie, bo niemożliwe, że " to już jest koniec"… To dopiero początek

Facebook

 

Instaling.pl

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2021 roku przyznaje tytuł 
SREBRNEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

Wysoka Kapituła IX Ogólnopolskiego Rankingu 
Olimpijskiego 2020 roku przyznaje tytuł  
ZŁOTEJ Europejskiej Szkoły Praworządności
 

LOSOWE FILMY

KONKURS MATEMATYCZNY

Przydatne linki