5. października 2019 r. młodzież dyrekcja i wychowawcy I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku wzięli udział w Pielgrzymce Maturzystów Archidiecezji Przemyskiej do Częstochowy, która w tym roku odbywała się pod hasłem: "Oto ja..."
      O 3. nad ranem wyruszyliśmy na spotkanie z naszą Jasnogórską Matką, by prosić o łask ii błogosławieństwo na czas egzaminów maturalnych oraz światło Ducha Świętego w rozeznawaniu życiowego powołania.
      Zanim jednak dotarliśmy do Częstochowy, zatrzymaliśmy się w Oświęcimiu, gdzie maturzyści uczestniczyli w trudnej lekcji historii. Refleksja, która zwykle towarzyszy wspomnieniu o tych, którym odebrano szansę na spokojne życie, realizację marzeń i pogodny kres ziemskiej wędrówki w poczuciu wypełnienia życiowych ról, z pewnością przygotowała młodych ludzi na pełne uczestnictwo w tegorocznym pielgrzymowaniu i przyjęcie jego przesłania.
     Mimo niesprzyjającej pogody, z radością przybyliśmy  na Jasną Górę, by  włączyć się  do  budowania pielgrzymkowej wspólnoty, co  nastąpiło o godzinie 15:00 w Bazylice.
     W tym roku zaszczyt animowania "zawiązania wspólnoty" i Mszy Świętej przypadł naszemu liceum :) Ksiądz dr Tomasz Hryniak stanął na wysokości  zadania, więc pod względem  organizacyjnym wszystko  było dopięte  na ostatni guzik. Grupa muzyczna pod batutą naszego absolwenta Tomasza Piątka zachwyciła wszystkich doskonałym wykonaniem religijnych piosenek. Flet, perkusja, skrzypce, altówka, wiolonczela, cudowny  śpiew szkolnego chóru, pozwoliły nam jeszcze piękniej przeżywać tajemnicę Eucharystii i z pewnością niejedno  młode serce zbliżyć do Boga.
     O 16:30 Drogę Krzyżową na Wałach  Jasnogórskich poprowadzili  maturzyści z II LO im. Janusza Korczaka w Łańcucie. Pogoda był  łaskawa, więc dopiero pod koniec nabożeństwa niebo "orzeźwiło" nas drobnym deszczem.
      O 18:30 zebraliśmy  się w Bazylice. Mszy  Świętej przewodniczył Ks. Bp. Stanisław Jamrozek. Na długo pozostaną w pamięci  słowa wygłoszonej przez niego  homilii, w której głównym punktem  odniesienia była deklaracja Maryi: "Oto ja..."  Człowiek – mówił  Ks. Biskup – jest posłany, aby dać świadectwo swej  wiary, przyznać się do Pana. To posłanie realizujemy poprzez życiowe wybory zgodne z powołaniem.  Każdy taki wybór jest  trudny i każdy  wiąże się z koniecznością odsunięcia własnego "ja" na drugi  plan. Każdemu  towarzyszy lęk i niepewność, czy  starczy  sił, by  sprostać wyznaczonemu zadaniu. Doświadczony Kapłan dał  młodym ludziom prostą receptę na życie bez obawy o to, co przyniesie przyszłość: wystarczy stanąć w gotowości przed Panem, zaufać Mu bezgranicznie i pozwolić się  poprowadzić, tak, jak zrobiła to  kiedyś Maryja. Na koniec Ks. Biskup życzył maturzystom, aby mieli  odwagę być świadkami  Chrystusa i stali się światłem dla świata, wypełniając Jego  wolę. Po Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu, z błogosławieństwem Ks. Biskupa wróciliśmy  do  autokarów.

Serdeczne podziękowania  należą się ks. Tomaszowi odpowiedzialnemu za organizację pielgrzymki i duchowe przygotowanie młodzieży,
p. dyr. Krzysztofowi Dyrkaczowi, wychowawcom i nauczycielom, sprawującym opiekę nad młodzieżą,
uczniom i absolwentom z zespołu muzycznego i chóru oraz liturgicznej służbie ołtarza.

 Maturzystom życzymy obfitych owoców duchowych wspaniałego, modlitewnego spotkania z Maryją oraz... POWODZENIA NA MATURZE!
(wbrew pozorom – czasu do maja zostało niewiele...)

Facebook

Fundacja Edukacyjna "PERSPEKTYWY" 
potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące 
im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku 
jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce 
sklasyfikowanych w Rankingu
Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 
i przysługuje mu tytuł 
"BRĄZOWEJ SZKOŁY 2019"

Wysoka Kapituła Rankingu Olimpijskiego 
Stowarzyszenia Edukacyjno - Oświatowego
COPTIOSH nadaje szkole tytuł 
Brązowej Europejskiej Szkoły Praworządności
RP 2019 roku,
jako placówce, w której edukacja społeczna,
europejska, prawna, z dziedziny praw człowieka
i historyczna stoi na wysokim poziomie.
 

LOSOWE FILMY

Przydatne linki