TYDZIEŃ WŁOSKI W PRZEWORSKU

czyli ZDERZENIE KULTUR


W roku szkolnym 2018/19 uczniowie naszej szkoły uczestniczą w kolejnym projekcie wymiany młodzieży, tym razem ze szkołą Istituto Superiore Istruzione Secondaria ‘Enrico De Nicola’ w Neapolu, na południu Półwyspu Apenińskiego. Tytuł projektu ‘Experiencing a culture clash’ sugeruje, że jego celem jest poznanie i doświadczenie różnic kulturowych, a językiem porozumienia jest język angielski.  Inicjatorem i koordynatorem projektu jest Pani Marta Inglot, która, we współpracy z Panią Anną Bąk, kieruje zadaniami w liceum w Przeworsku, natomiast Pani Mariarosaria Savino koordynuje działania w Neapolu.
 W  dniach od 28 stycznia do 4 lutego 2019, nasze liceum było Gospodarzem pierwszego spotkania projektowego. Wizyta Włochów w Przeworsku celowo zaplanowana została na okres zimowy, bowiem nasi partnerzy z Neapolu rzadko mają okazję zobaczyć śnieg czy poczuć mroźne powietrze. Uczniowie włoscy, zakwaterowani w polskich rodzinach, poznali rodzime zwyczaje, słynną polską gościnność i z pewnością zapamiętają też tradycyjne polskie potrawy -pierogi, bigos, gołąbki  czy schabowy z kapustą, smaki, których u siebie nie znają. Wizyta 25-osobowej grupy młodzieży włoskiej nie mogła też być niezauważona w szkole czy mieście, bowiem Włosi, szczególnie z południa, wyróżniają się ciemną karnacją, słyną z bardzo głośnej mowy i ekspresyjnej gestykulacji.
 Tydzień Włoski w Przeworsku obfitował w wiele wydarzeń. Oficjalne powitanie Gości z Włoch odbyło się w budynku Starostwa Powiatowego, z udziałem Pana Wicestarosty Jerzego Mazura oraz Pana Dyrektora Piotra Kuca. Społeczność szkolna natomiast powitała Włochów podczas zabawy karnawałowej, gdzie nie zabrakło włoskich przebojów. Wycieczki, które zawsze są stałym punktem programu wymiany, miały na celu ukazanie piękna architektury i krajobrazu oraz bogatej, czasami trudnej i smutnej, historii Polski. Zabraliśmy naszych Gości do Łańcuta, Rzeszowa, Krakowa i Kopalni Soli w Bochni. Te miejsca zawsze urzekają zagranicznych turystów, i tak też było tym razem. Ale punktem kulminacyjnym projektu były warsztaty kulturowe, pracowicie przygotowane przez naszą młodzież. Na tematycznych stoiskach w budynku szkolnym, uczniowie przedstawili przeworską i  regionalną kulturę, a każda prezentacja kończyła się quizem z nagrodami. Poziom przygotowania tego punktu programu szczerze zachwycił włoskich nauczycieli i uczniów.
Uroczyste pożegnanie przygotowane zostało przez Rodziców, którzy suto zastawili stoły własnymi wyrobami. Padło też wiele słów podziękowania w stronę nauczycieli - organizatorów projektu oraz pochwały dla  uczniów włoskich, których przez tydzień gościli w swoich domach. Dla Rodziców to też było zderzenie z inną kulturą i nowe doświadczenie, które długo będą wspominać.
Zakończył się pełen emocji i wzruszeń Tydzień Włoski w Przeworsku. Tęsknimy za naszymi przyjaciółmi i niecierpliwie wyczekujemy wyjazdu do Neapolu. To będzie kolejny tydzień jakże innej kultury, klimatu i smaków. Przygoda czeka!


Marta Inglot – koordynator projektu wymiany młodzieży

Facebook

Fundacja Edukacyjna "PERSPEKTYWY" 
potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące 
im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku 
jest wśród 1000 najlepszych liceów w Polsce 
sklasyfikowanych w Rankingu
Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 
i przysługuje mu tytuł 
"BRĄZOWEJ SZKOŁY 2019"

Wysoka Kapituła Rankingu Olimpijskiego 
Stowarzyszenia Edukacyjno - Oświatowego
COPTIOSH nadaje szkole tytuł 
Brązowej Europejskiej Szkoły Praworządności
RP 2019 roku,
jako placówce, w której edukacja społeczna,
europejska, prawna, z dziedziny praw człowieka
i historyczna stoi na wysokim poziomie.
 

LOSOWE FILMY

Przydatne linki